Jest to trasa, którą pokonujemy kolejką wąskotorową. Jej trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję, Biskupin do Gąsawy. Podróż rozpoczynamy na stacji Żnińskiej Kolei Powiatowej w Żninie, gdzie po zakupieniu biletów wsiadamy do wagonu.

 

Podziwiając wspaniałe widoki oraz delektując się świeżym czystym powietrzem docieramy do Wenecji. Tutaj wysiadamy z kolejki, aby zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej, ruiny zamku Diabła Weneckiego oraz kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Korzystając z tego samego biletu wsiadamy do pociągu i udajemy się do Biskupina, gdzie wąskotorówka dociera przed same kasy Muzeum Archeologicznego. Po opuszczeniu pociągu i wejściu na teren rezerwatu podziwiać możemy zrekonstruowane stare chaty biskupińskie oraz odwiedzić możemy muzeum z licznymi eksponatami.

Po zakończeniu zwiedzania udajemy się do Gąsawy. Tutaj swoje kroki skierować możemy do drewnianego kościoła p.w. św. Mikołaja. Perełka sztuki, jaką jest ta świątynia, musi być miejscem na trasie, którego nie możemy pominąć. Dalej swą podróż, ale już samochodem, kontynuować możemy do Zaurolandii w Rogowie, gdzie przenieść możemy się w czasy prehistoryczne.