Kolor: niebieski

Długość: 8km

Jest to szlak, który jest pętlą prowadzącą przez teren czterech gmin powiatu żnińskiego: Żnin, Janowiec Wielkopolski, Rogowo i Gąsawę. 

 

Na teren gminy Gąsawa wjeżdżamy od strony Złotnik. Pierwszą miejscowością jest Marcinkowo Górne, gdzie bezpośrednio przy drodze stoi pomnik Leszka Białego. Za nim, w głębi parku, znajduje się barokowy dwór z I połowy XVIII wieku. Przy bramie wjazdowej do parku dworskiego stoją dwie rzeźby wojów piastowskich.

Ruszając w dalszą drogę zjeżdżamy z wzniesienia przy pomniku. Przejeżdżamy obok dworca kolejki wąskotorowej w Gąsawie. Poruszając się ulicą Leszka Białego mijamy miejscowy cmentarz (po prawej) i dalej Zespół Publicznych Szkół z halą sportową (po lewej). Następnie docieramy do rynku i skręcamy w lewo. Bezpośrednio przy rynku, po lewej stronie drogi, stoi drewniany kościół z XVII wieku p.w. św. Mikołaja, z wyjątkowym zespołem malowideł ściennych. Dalej poruszamy się ulicą Żnińską i za przedszkolem, a przed posterunkiem Policji skręcamy w lewo i ulicą Biskupińską opuszczamy Gąsawę.

Przecinamy tory kolejki wąskotorowej i po chwili docieramy przed bramę Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Po pokonaniu kolejnych kilkuset metrów osiągamy zabudowania wsi Biskupin. W Biskupinie poruszamy się główną drogą (w prawo, w lewo i ponownie w prawo). Następnie skręcamy w prawo w kierunku Wenecji i poruszamy się w pobliżu trasy kolejki wąskotorowej. Przed wjazdem do Wenecji przekraczamy mostek na Gąsawce. Dalej poruszamy się w kierunku Żnina.